Cytat z regulaminu PUP wklejam poniżej, możesz tez popatrzyć na ustawę i rozporządzenie stanowiące o odbywaniu stażu, możesz tez zadzwonić do jakiekolwiek PUP w Polsce i popytać jak wygląda taka sprawa a poza tym nie musisz od razu się chwalić ze kierowcą tira, tylko, że chcesz staż w firmie transportowej i że po odbyciu stażu będziesz u nich miał zatrudnienie. Moim zdaniem jak pisali koledzy powyżej po prostu Cie zbyła, bo niby będąc na stażu oni dzwonią di firmy i proszą stażystę do telefonu, ale to żaden argument. Pisz podanie o staż, sensownie uzasadnij.
Cytuj:
Warunki odbywania stażu regulują przepisy:
* ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn.zm.)
* rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. Nr 142, poz.1160)
STAŻ - to nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy Powiatowy Urząd Pracy (PUP) może kierować osoby w wieku do 25 lat oraz absolwentów szkół wyższych w wieku do 27 lat, którym od dnia ukończenia studiów nie upłynęło 12 miesięcy.
Do odbycia stażu na okres do 6 miesięcy PUP może kierować:
* bezrobotnych do 25 roku życia,
* długotrwale bezrobotnych,
* bezrobotnych po zakończeniu kontraktu socjalnego,
* bezrobotne kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
* bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
* bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
* bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej 1 dziecko do 18 roku życia,
* bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
* bezrobotnych niepełnosprawnych.
Do odbycia stażu na warunkach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia........, PUP może kierować dodatkowo osoby niepełnosprawne o statusie poszukujących pracy - niepozostających w zatrudnieniu.
W odniesieniu do osób bezrobotnych, staż finansowany jest ze środków Funduszu Pracy, natomiast w odniesieniu do niepełnosprawnych-poszukujących pracy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorem stażu może być:
* pracodawca tj. jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej 1 pracownika,
* przedsiębiorca niezatrudniający pracownika, na zasadach przewidzianych dla pracodawców,
* rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
* pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terenie Polski, osobiście i na własny rachunek działalność w zakresie produkcji rolnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej,
* organizacja pozarządowa.
U organizatora stażu, który jest pracodawcą staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
U organizatora stażu, który nie jest pracodawcą, staż może odbywać jednocześnie jeden bezrobotny.
Wniosek o organizację stażu organizator składa do powiatowego urzędu pracy.
Staż odbywany jest na podstawie umowy zawartej przez dyrektora powiatowego urzędu pracy z organizatorem, według programu określonego w umowie.
Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.
W okresie odbywania stażu, osobie uprawnionej przysługuje prawo do pobierania stypendium.