Cytuj:
No, jak dobrze rozumiem, twierdzisz, że po wpisaniu kodu do 12, automatycznie zostajemy ograniczeni wpisem do 11. Więc pytam, dlaczego w drugą stronę, czyli jeśli data ograniczenia w 11 jest wcześniejszą, niż w 12, nie zostaje ona przedłużona do przynajmniej daty w 12? Dlaczego kierowca, który rezygnuje z transportu drogowego, jest zmuszony dalej odbywać badania, jeśli wcześniej badania stwierdzały, że nie ma przeciwwskazań do bezterminowego prawa jazdy.
Postaram się odpowiedzieć po kolei:
Cytuj:
dlaczego w drugą stronę, czyli jeśli data ograniczenia w 11 jest wcześniejszą, niż w 12, nie zostaje ona przedłużona do przynajmniej daty w 12?
Świadectwo kwalifikacji zawodowej wydaje Wojewoda i jest ono ważne 5 lat. Zaświadczenie lekarskie wydaje lekarz i to on decyduje do kiedy jest ważne (max 5 lat). Pierwsze badania muszą być wykonane przed datą wydania Św.K.Z. Więc mają zawsze datę wcześniejszą niż Św.K.Z. Urzędnik nie może samowolnie wydłużyć ważności badań lekarskich ani też skrócić ważności Św.K.Z. W przyszłości jeżeli chcesz mieć tą samą datę w kolumnie 11 i 12 powinieneś zrobić badania w dniu wydania zaświadczenia o odbyciu szkolenia okresowego.
Cytuj:
Dlaczego kierowca, który rezygnuje z transportu drogowego, jest zmuszony dalej odbywać badania, jeśli wcześniej badania stwierdzały, że nie ma przeciwwskazań do bezterminowego prawa jazdy.
Zgodnie z moją wiedzą do dnia 11.02.2012 osoba rezygnująca z kodu 95 może przejść (prawdopodobnie po przedstawieniu nowych badań na czas bezterminowy) na tzw. prawko amatorskie wydane na czas bezterminowy. Po tej dacie zgodnie z nową ustawą "o kierujących pojazdami", cytuje:
Art. 11.
1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:
1) osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii;
2) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – nie dotyczy prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T;.
Art. 13.
1. Prawo jazdy kategorii:
1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:
a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,
b) prawo jazdy kategorii B uzyskane po raz pierwszy wydaje się na okres, o którym mowa w art. 91 ust. 1, z zastrzeżeniem art. 92 ust. 1;
2) C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego,