Przed wyjazdem w trasę za granice szef powiedział mi ,że druk "Polecenia Wyjazdu Służbowego " nie jest obecnie wymagany przez przepisy.Sprawdziłem przed wyjazdem w poradnikach prawnych i faktycznie tak jest .Pojechałem ,po powrocie szef nie wypłacił mi wszystkich diet .Stwierdził ,że miał koszty itp.Napisałem do PIP informując ,że polecenie nie było zrobione .
PIP podobno zrobiła kontrole i wysłała do mnie pismo z zapytaniem " w jakiej postaci było polecenie wyjazdu ? "
Macie jakieś pomysły co w tej sytuacji zrobić ?
Miał ktoś podobny problem ?
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2012, 11:00 przez robsos, łącznie zmieniany 1 raz.
Szef stwierdził że ma koszty ,szkolenie BHP ,zaświadczenie lekarskie ,komórka na którą on dzwonił i spedytor .Ja wziąłem ze sobą swój prywatny telefon i prywatne rozmowy prowadziłem z niego.
ale nikt nie pytał cie o koszty szefa a o to na jakiej podstawie uważasz że nie wypłacono ci należnych diet ?? i ile one wynoszą i na jakiej podstawie chcesz wnosić roszczenia???
Diety wyliczyła PIP. Chodzi mi o to że skoro według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki '' Polecenie Wyjazdu Służbowego '' nie musi być na piśmie ,to w jakiej postaci może być sporządzone. Chodzi mi o interpretacje prawa
no to podaj podstawę prawną na jaką sie PIP powołuje to i my może sobie wyliczymy diety?
bo nie ma czegoś takiego jak minimalna wysokość diety przy pobycie poza granicami PL wiec jesteśmy bardzo ciekawi tego wyliczenia i skąd oni to wzięli i ile to sie należy pracownikowi
a swoją drogą to pewnie już tam nie pracujesz skoro ściągnąłeś PIP na firmę
Zasadniczo to PIP powinno Ci takich informacji udzielić a nie żądać od Ciebie byś Ty im podawał podstawy prawne. Logiczne jest, że szef Ci kazał więc pojechałeś. Smsa Ci nie wysłał z informacją np" wyjazd jutro o 13 z bazy" czy coś podobnego. Druki są niepotrzebne więc bez sensu, że chcą coś od Ciebie. Diety sporo firm rozlicza na podstawie sczytań z karty kierowcy bo robiąc odpowiednie wpisy w tachografie dokładnie wiadomo gdzie byłeś w danym dniu. Firmy mają też zazwyczaj swoje własne regulaminy dotyczące wypłaty diet - być może był w nim zapis o tym, że mogą być one pomniejszone o jakieś koszta własne pracodawcy czy coś podobnego. Być może podpisałeś nie czytając i dlatego wypłacił Ci tyle i chciał.
Pracowałem kiedyś w firmie w której na moją wypłatę składały się podstawę i diety. Szef zaznaczył księgowej, że jeśli moja podstawa razem z dietami przekroczy sumę 3500zł ma ona diety zmniejszyć odpowiednio tak by suma 3500 nie została przekroczona. Było to zapisane w regulaminie firmy i tyle.
no to podaj podstawę prawną na jaką sie PIP powołuje to i my może sobie wyliczymy diety?
bo nie ma czegoś takiego jak minimalna wysokość diety przy pobycie poza granicami PL wiec jesteśmy bardzo ciekawi tego wyliczenia i skąd oni to wzięli i ile to sie należy pracownikowi
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm. )
Analogicznie dla diet krajowych jest to kwota 23zł.
Podstawa Prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002r., Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.)
Sposób naliczania: § 4. 2. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu ) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości. (...)
§ 6. 1. Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety. (...)
§ 7. 1. Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2. Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety."
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.):
"Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
16) diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika,
b) podróży osoby niebędącej pracownikiem
no to podaj podstawę prawną na jaką sie PIP powołuje to i my może sobie wyliczymy diety?
bo nie ma czegoś takiego jak minimalna wysokość diety przy pobycie poza granicami PL wiec jesteśmy bardzo ciekawi tego wyliczenia i skąd oni to wzięli i ile to sie należy pracownikowi
no to fakt że nie ma za co bo chyba nie zauważasz że to nie są minimalne diety a limity diet zwolnionych z podatku i tu jest to małe "ALE" ale jakże dla nas istotne
pytałem o minimalną dietę za pobyt za granicą dla kierowcy zatrudnionego w przedsiębiorstwie transportowym (jakimś tam)
a nie o wytyczne dla osób ze sfery budżetowej
bo znam tą sytuacje z sali sądowej i nie ma czegoś takiego,wiec nic mu sie nie należy i nie ma o co bić piany
USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o czasie pracy kierowców
Art. 2.
4) stanowisko pracy kierowcy:
a) siedzibę pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki,
oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę,
w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,
7) podróż służbowa – każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na
polecenie pracodawcy:
a) przewozu drogowego poza miejscowość, o której mowa w pkt 4 lit. a,
lub
b) wyjazdu poza miejscowość, o której mowa w pkt 4 lit. a, w celu wykonania
przewozu drogowego.
Art. 21a.
Kierowcy w podróży służbowej, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych
z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych
w przepisach art. 775 § 3-5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
KODEKS PRACY
ustawa
z dnia 26 czerwca 1974 r.
Art. 775. § 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
§ 2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju – walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków. § 3. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w § 2 określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia
regulaminu wynagradzania.
§ 4. Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika, o którym mowa w § 2. § 5. W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, o których mowa w § 3, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów, o których mowa w § 2.
dziękuje bardzo za takie minimum nawet w kraju
swoją drogą to od chyba 6 lat jest ta wysokość i nikt tego nie rusza a ile wszystko podrożało?? ta dieta to kpina
dziękuje bardzo za takie minimum nawet w kraju
swoją drogą to od chyba 6 lat jest ta wysokość i nikt tego nie rusza a ile wszystko podrożało?? ta dieta to kpina
Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 19 gości
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów
Witaj. Na tej stronie używamy ciasteczek. Strona korzysta z plików
cookies w celu realizacji usług i zgodnie z §3
Polityki
prywatności. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na
ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki
przechowywania lub dostępu do nich w Twojej przeglądarce.
Wyrażam zgodę