Cytuj:
dobrze że przeczytałem bo aktualnie też rozglądam się za nawigacją, nigdy wcześniej nie miałem.i te Mio mnie zainteresowały.
jak ktoś nie jest w temacie (tak jak ja np.) to ciężko cokolwiek wybrać.
z tego co zauważyłem dużo osób chwali IGO, (ale to samo oprogramowanie-mapa?) a jakie urządzenie kupić?!
chodzi mi o navi na europe
Przy wyborze urządzenia można dać szereg rad, z których większość nie zrozumie, a pozostali i tak o nich wiedzą. To tak jak z kupnem komputera, trzeba popatrzeć na parametry i porównać.
Jeśli jesteś nastawiony na kupno samego urządzenia, bez komercyjnego oprogramowania i map to trzeba pozaglądać w bebechy.
1. System
Wybór systemu w pewnym zakresie udzieli odpowiedzi na to jakiego oprogramowania będziesz chciał używać. Pozwolę sobie zakroić możliwości do trzech najpopularniejszych opcji:
a) WINDOWS CE
Chyba najczęściej spotykany system operacyjny wśród różnych modeli nawigacji. Chcąc korzystać z nowszych oprogramowań nawigacyjnych oferujących ciekawsze możliwości powinieneś zainteresować się urządzeniami z wersją conajmniej 5.0.
Na tym systemie z pewnością będą Ci działać AutoMapa, iGO, MapaMap, mioMap i Route66.
Co do WINDOWSow, oprogramowania znajdziesz również na Windows Mobile i Windows Phone. Te dwa ostatnie systemy występują głównie w Smartfonach (tak, telefon z odbiornikiem GPS również może służyć za urządzenie do nawigacji, ale to już inny temat).
b) GARMIN
Ta marka korzysta ze zmodyfikowanego SYMBIANa. System ten kiedyś był często spotykany w telefonach komórkowych. Nie korzystałem nigdy z urządzeń GARMINa, więc ciężko mi rozszerzyć ten temat w kwestii instalacji różnych map. Sprawdzone to CityNavigator i WorldMap.
c) TomTom
Kolejne urządzenia które wykorzystują starego dobrego SYMBIANa, ale w sposób różny od GARMINa. Dlatego mapy z GARMINa nie działają na TomTom i odwrotnie. TomTom posiada własne oprogramowanie a liczba jego wersji jest duża (East EU, West EU itp)
Ja osobiście zawsze wybierałem urządzenia z systemem WindowsCE.
1.1 System odblokowany fabrycznie, czy nie?
To pytanie na zasadzie, zgadzasz się wziąć urządzenie z tym co jest wgrane i przy tym pozostajesz, czy chcesz sam o tym decydować?
Z systemem WINDOWS CE jest tak, że jeśli kupisz zablokowany, to możesz go potem odblokować, ale w zależności od producenta, możesz stracić gwarancję.
Co daje odblokowanie? Wiele, masz dostęp do całego systemu i ty decydujesz co będzie na nim zainstalowane. Nie mówię tylko o oprogramowaniu dla map, ale również o innych aplikacjach takich jak odtwarzacze muzyki, filmów, kalendarz itp.
Na rynku są dostępne również urządzenia z fabrycznie odblokowanym systemem, co znacznie ułatwia dalsze działania.
2. Sprzęt
2.1 Odbiornik GPS
Najważniejsza rzecz w urządzeniu, bo to nadaje jej sens. Są różne odbiorniki i od tego jaki będzie w twoim urządzeniu zależy jak będzie ono działało podczas twojej jazdy. Jakość odbiornika będzie skutkować tym, jak szybko nawigacja się odnajdzie po włączeniu i czy nie będzie się gubić podczas jazdy, gdy przyjdzie jej się przełączyć z jednej satelity na drugą. Najbardziej rozpoznawalne są moduły SiRF stosowane w TomTom, Garmin, Navigon. Niektóre wersje są w stanie śledzić kilka satelitów jednocześnie, co skutkuje pokazywaniem aktualnych informacji o położeniu na ekranie, nawet jeśli wjedziemy w teren zagęszczony różnymi przeszkodami na przykład budynkami (zakładając , że korzysta się z dokładnej mapy). Ilość obsługiwanych satelit to wartość jaką można odczytać w specyfikacji, bądź wypytać sprzedawcę w sklepie. Minimum to 3, a w praktyce, często spotykane jest 7. Natomiast wartość powyżej 12, to raczej nadmiar, ponieważ trudno jest złapać sygnał z więcej niż 8 satelit, a niemal niemożliwe z 12. Jeśli Cię stać, to zainwestuj na przyszłość, może kiedyś wystrzelą jeszcze kilka.
Co do testowania w sklepach: Większość urządzeń nie złapie sygnału w budynku. A dokładną pozycję są w stanie określić po przejechaniu kilkuset metrów. Lark Freebird 43.3 i manta GPS460 złapały mi sygnał przy oknie.
2.2 Procesor i pamięć RAM
To proste, tak jak w komputerze. Oprogramowanie również się rozwija i tak jak na starym komputerze ciężko uruchomić nowe gry, tak samo ciężko będzie uruchomić nowego iGO na urządzeniu sprzed 4 lat. Nie mówię, że się nie da, ale na pewno nie będą działać płynnie. To zależy od cierpliwości użytkownika.
Na chwilę obecną polecałbym urządzenia które mają na pudełkach napisane wartości przynajmniej 500mHz , oraz 128MB pamięci RAM.
2.3 Pamięć wewnętrzna i pamięć zewnętrzna.
Tego nigdy za wiele. Jeśli urządzenie nie ma możliwości korzystania z kart pamięci, zalecane jest aby miało jak najwięcej pamięci wewnętrznej. To co będzie zapisane w pamięci zależy po części od nas, ale może się okazać, że nasza mapa wraz z oprogramowaniem ma rozmiar większy niż pamięć wbudowana, a tego już nie zmienimy. Obecnie w urządzeniach montowane są pamięci od 64MB do 4 -8 Gb. Natomiast oprogramowanie wraz z mapami europy może zajmować powyżej 2.5GB.
Ja zalecam urządzenia które obsługują kartę pamięci, najlepiej przynajmniej do 8 GB. Ponieważ nawet jeśli podstawowe oprogramowanie nie zajmie nam całej pamięci, to jeśli nasza nawigacja ma możliwość odtwazania filmów, to możemy resztę pamięci poświęcić właśnie na to. Nie każdy wozi ze sobą laptopa, a czasem na postoju można obejrzeć jakiś film, posłuchać ulubionej muzyki, bądź poprzeglądać zdjęcia.
2.4 Wyświetlacz
Nie chodzi tylko o to czy duży, czy mały. Jeśli wzrok masz dobry, to zobaczysz wszystko nawet na małym. Istotną cechą jaka Cię interesuje jest jego jasność. Czym jaśniejszy tym lepszy, tym więcej będziesz widział gdy słońce zacznie świecić Ci na urządzenie.
Dodatkowo ważny jest również rodzaj dostępne są wyświetlacze oporowe i pojemnościowe. Dla kompletnego laika wystarczy wiedzieć że te pierwsze są starsze i możemy obsługiwać je dowolnym rysikiem, a te drugie to postęp technologiczny, który umożliwia między innymi multitouch (czyli obsługę kilkoma palcami jednocześnie), jednak możesz zapomnieć o rysiku, czy obsłudze w rękawiczkach. Ja preferuję wyświetlacze TFT.
Kolejną cechą jest rozdzielczość. Aby to co jest wyświetlane wyglądało ładniej, mniej kanciato, lepiej wybrać większą rozdzielczość. Najczęściej spotykane są: 320x240, 480x234, 480x272, 800x480. Przy wyświetlaczu ~5" wszystko wygląda dosyć ładnie przy rozdzielczości 480x272.
3. Pozostałe bajery
a) Bluetooth
Pozwala na sparowanie innych urządzeń z tym modułem wraz z nawigacją. Dla przykładu, jeżeli twój telefon ma wbudowany Bluetooth, nic nie stoi na przeszkodzie abyś używał nawigacji jako zestawu głośnomówiącego.
b) AV-In
Wejście Audio/Video pozwala podłączyć do nawigacji na przykład kamerę cofania.
c) Przeglądarka multimediów (filmy, muzyka, zdjęcia)
Przy zakupie urządzenia warto sprawdzić czy obsługuje ono popularne formaty plików (jpeg, mpeg, wma, wmv, txt)
To chyba tyle, jeżeli chodzi o szybkie porównywanie nawigacji. Teraz wystarczy wybrać sobie cenę i zobaczyć co kryje się w danym urządzeniu, porównać i zdecydować które bardziej nam odpowiada. Od siebie dodam tylko, że ja teraz testuję Manta GPS460, z tego co się orientuję to w MediaMarkt cena jest okolo 170 zł. Nawigacja działa na WindowsCE 6.0 i jest domyślnie odblokowana. Można więc korzystać z różnych rodzajów map. Instrukcje ich instalacji oraz modyfikacji są ogólnodostępne w sieci, więc jeśli ma się chwilę i lekkie obycie z komputerem, bądź kogoś do zaprzęgnięcia do tej roboty, to można wiele zdziałać. Mam ją od jakichś 3 tygodni i póki co nie sprawia większych kłopotów. Zimny start trwa około minuty, ale jak na tą półkę cenową wcale nie ma co narzekać.