Szanowni Kierowcy
Fundacja na rzecz Ratownictwa Lotniczego im. Bogusława Arendarczyka i Janusza Rybickiego powołana została aktem notarialnym w dniu 28 maja 1998 r. Inauguracja działalności miała miejsce 11.08.1998 na lotnisku w Balicach. Patronami Fundacji zostali piloci Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie , którzy 11 sierpnia 1994 roku zginęli w katastrofie śmigłowca "Sokół" podczas akcji ratowniczej w Tatrach. Wraz z Bogusławem Arendarczykiem i Januszem Rybickim śmierć w katastrofie ponieśli ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem: Janusz Kubica i Stanisław Mateja.
Założycielami fundacji są pracownicy Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, zatrudnieni w Małopolskiej Kolumnie Transportu Sanitarnego (już nie istniejącej), Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, i krakowskich szpitalach piloci, lekarze i pielęgniarze. Wszyscy są profesjonalistami w ratownictwie i entuzjastami ratownictwa z powietrza. Wszyscy członkowie Fundacji pracują na Jej rzecz społecznie bez żadnego wynagrodzenia.
Honorowy patronat nad Fundacją sprawuje Wojewoda Małopolski. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Zdrowia.
W ubiegłym roku, ze względu na olbrzymie tradycje naszego regionu w dziedzinie ratownictwa (pierwsze pogotowie ratunkowe i organizacja ratownictwa górskiego), fundacja nasza podjęła inicjatywę utworzenia w Krakowie „Muzeum Ratownictwa”. Zbiór eksponatów Muzeum będzie obejmował różne dziedziny ratownictwa tzn. ratownictwo medyczne, lotnicze, górskie, morskie, drogowe, górnicze i pozostałe, szeroko rozumiane dziedziny ratownicze. Do tej pory fundacji udało się pozyskać 20 pojazdów ratowniczych (karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie), 1 śmigłowiec ratowniczy oraz szereg mniejszego sprzętu, wyposażenia, mundury, stare mapy, dokumenty i ratownicze modele (pojazdy, statki powietrzne itp.). Równolegle prowadzimy prace nad pozyskaniem obiektu pod powstające Muzeum, rejestracją kolekcji, jak również niezbędną zmianą statutu naszej Fundacji.
Zwracamy się o pomoc do szanownych kolegów kierowców o pomoc w przetransportowaniu niektórych eksponatów do Krakowa. Niestety nie stać nas jako Fundację na wynajęcie profesjonalnej lawety. Być może czasem wracacie "na pusto" przez Kraków. Najpilniejsze jest przywiezienie 3 karetek przekazanych przez Stołeczną Kolumnę Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie : FSO 1500, Nysa 522 "R" i Renault Traffic "R". Proszę o kontakt gdyby ktoś mógl pomoc.
Z lotniczym pozdrowieniem
Fundacja na rzecz Ratownictwa Lotniczego
Kraków - Balice
http://www.airrescue.boo.pl