Cytuj:
bo stał pod rampą z pod której musiał przejechać na parking a dyżur miał bo oczekiwał na zakończenie załadunku
pozwolę sobie nie zgodzic sie z toba.
poniżej masz wyjaśnienie ze strony ITD co to jest duzur i jak należy to definiować:
""Inspekcja Transportu Drogowego
Co to jest czas dyżuru w pracy kierowcy?
Ustawa o czasie pracy kierowców, obok okresu jazdy, różnego rodzaju przerw, odpoczynku dziennego, tygodniowego itp. każe uwzględniać także przy rozliczaniu kierowców tzw. czas dyżuru. Co to takiego – ten dyżur?
Dyżur to taki okres, poza godzinami pracy, podczas którego kierowca co prawda nie pracuje, ale pozostaje do Twojej dyspozycji w miejscu pracy albo w innym miejscu, które mu wyznaczysz, w gotowości do wykonywania pracy. A zatem nie może swobodnie dysponować swoim czasem.
Oznacza to, że dyżur jest czymś pomiędzy odpoczynkiem a wykonywaniem pracy.
Czasu dyżuru nie wliczasz do czasu pracy kierowcy, chyba że podczas dyżuru kierowca będzie wykonywał pracę. Wówczas bezwzględnie musisz wliczyć czas takiego dyżuru do czasu pracy i wypłacić za niego pracownikowi wynagrodzenie.
Kiedy kierowca dyżuruje?
Za czas dyżuru powinieneś uznać te okresy, kiedy:
1. Kierowca poza normalnymi godzinami pracy nie wykonuje pracy, ale pozostaje do Twojej dyspozycji w zakładzie pracy lub miejscu przez Ciebie do tego wyznaczonym.
2. Pojazd jest prowadzony przez dwóch lub więcej kierowców – czas, kiedy dany kierowca akurat nie prowadzi pojazdu, jest dla niego czasem dyżuru.
3. Kierowca wykorzystuje przeznaczoną na odpoczynek przerwę 30- lub 45-minutową.
Gdy kierowca wykorzystuje dobowy odpoczynek w pojeździe, a pojazd znajduje się na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania, to czas ten nie jest czasem dyżuru, lecz odpoczynku i nie wlicza się go do czasu pracy.
4. Poza tym – kierowca pełni dyżur także wówczas, gdy poza normalnymi godzinami pracy jest zobowiązany do pozostania w pojeździe lub jego pobliżu w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy, mimo że nie wykonuje żadnej czynności związanej z przewozem, czyli:
- nie prowadzi pojazdu,
- nie wykonuje załadunku ani rozładunku,
- nie wykonuje kontroli ani nadzoru nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi,
- nie sprawdza kontrolnie pojazdu ani ładunku,
- nie dokonuje czynności spedycyjnych,
- nie wykonuje codziennej obsługi pojazdów ani przyczep,
- nie wykonuje niezbędnych czynności administracyjnych,
- nie wykonuje innych prac podejmowanych w celu wykonania zadania służbowego czy zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy,
- nie wykonuje czynności w celu utrzymania pojazdu w czystości.
Uwaga!
Czasu dyżuru nie możesz wliczać do okresu dziennego nieprzerwanego odpoczynku. Musisz za to wliczyć do czasu dyżuru przerwy.""
_________________
nie cytuję postów innych użytkowników